Committee Memberships 2022-23

The By-Laws to the Constitution of the Faculty of Augsburg College in the Faculty Handbook list the following Standing Committees of the Faculty and their subcommittees.

Faculty Senate Subcommittees

Subcommittee on Committees

  • Joan Kunz, NSS representative, 2021-23
  • Tara Mader, PS representative, 2021-23 (Chair)
  • David Matz, At-Large representative, 2022-24
  • John Schmit, HFA representative, 2022-24
  • Jason Lukasik (Faculty Senate representative)

Subcommittee on Compensation

  • Jeanne Boeh, At-large, 2022-24 (Chair)
  • Jill Dawe, HFA representative, 2022-24
  • Won Yong Kim, PS representative, 2021-23
  • Liaila Tajibaeva, NSS representative, 2021-23
  • Erik Steinmetz (replacement appointment), At-large, 2022-24
  • Amanda Case (PPC representative)

Subcommittee on Equity (1-year terms)

  • Tony Clapp, At-Large representative, 2022-23 (Chair)
  • Suzanne Dorée, At-Large representative, 2022-23
  • Adriane Brown (Faculty Senate representative)
  • Bridget Robinson-Riegler (Faculty Senate representative)
  • James Vela-McConnell (Faculty Senate representative)

Subcommittee on Personnel Policies

  • Amanda Case, NSS representative, 2021-23
  • Christina Erickson, PS representative, 2021-23 (Co-Chair)
  • Bob Groven, HFA representative, 2022-24 (Co-Chair)
  • Matt Haines, At-Large representative, 2022-24
  • Kristen Chamberlain (Faculty Senate representative)

Academic Affairs Committee (AAC)

  • Jacob Enger, PS representative, 2021-23
  • Sarah Greenfield, HFA representative, 2021-23 (Chair)
  • Jenny Hanson, HFA representative, 2022-24
  • Melissa Hensley, At-Large representative, 2022-24
  • Terrance Kwame-Ross, At-Large representative, 2022-23 (replacing Erin Sugrue)
  • Ana Ribeiro, PS representative, 2022-24
  • Jody Sorensen, NSS representative, 2021-23
  • Emily Schilling, NSS representative, 2020-24

Additional Voting Members

  • Paula O’Loughlin, Provost and Senior Vice President
  • Student Representative appointed by the Student Senate

Advisory (non-voting) Members

  • Marah Jacobson, Assistant Provost for Academic Administration
  • Mary Hollerich, Library Director
  • Kelsey Richardson Blackwell, Senior Director of Advising and Registration
  • Representative of Student Affairs Office
  • Representative of an international program (chosen by the Provost)
  • Representative from the Center for Meaningful Work

Admissions and Enrollment Committee

  • Daniel Ibarra, HFA representative, 2022-24
  • Ibrahim Keita, PS representative, 2021-23
  • Jason Tan, NSS representative, 2022-24

Additional Member

Robert Gould, Vice President for Strategic Enrollment Management


Assessment Committee

  • Vanessa Bester, At-large representative, 2022-24
  • Jennifer Forsthoefel, HFA representative, 2022-24
  • Tara Mader, PS representative, 2021-23
  • Katherine Martin, Graduate Programs representative, 2022-24
  • Leon van Eck, NSS representative, 2021-23
  • Ben Denkinger (Chair)

Additional Members

  • Monica Devers, Dean of Professional Studies and Graduate Education
  • Ryan Haaland, Dean of Arts and Sciences
  • Representative from the Center for Meaningful Work
  • Student Representative appointed by the Student Senate

Committee on Tenure and Promotion (CTP)

  • Ankita Deka, PS representative, 2021-23
  • Jacqui DeVries, HFA representative, 2021-23 (Chair)
  • Beliza Torres Narvaez, At-large, 2021-23
  • Chris Houltberg, HFA representative, 2022-24
  • Jayoung Koo, PS representative, 2022-24 (George Dierberger will substitute in fall, 2022)
  • Ben Stottrup, NSS representative, 2022-24
  • John Zobitz, NSS representative, 2021-23

Advisory (non-voting) member

Paula O’Loughlin, Provost and Senior Vice President


Faculty Development Committee (FDC)

  • Kathleen Clark, PS representative, 2021-23
  • Moumita Dasgupta, NSS representative, 2022-24
  • Elise Marubbio, HFA representative, 2022-24
  • Rafael Rodriguez, At-Large representative, 2021-23
  • Jennifer Bankers-Fulbright (Chair)

Additional Members

  • Ryan Haaland, Dean of Arts & Sciences
  • David Matz, Associate Provost for Academic Affairs

Graduate Academic Affairs Committee (GAAC)

  • Marcia Bennett, PsyD representative, 2021-23
  • Carolyn Evans, MAL representative, 2022-24
  • Phyllis Kapetanakis, MBA representative, 2022-24
  • Juyoung Lee, MMT representative, 2022-24
  • Rachel Lloyd, At-Large representative, 2021-23
  • Jason Lukasik, MAE/MAT representative, 2022-24
  • Joyce Miller, MAN/DNP representative, 2021-23
  • Lindsay Starck, MFA representative, 2022-24 (Chair–on Sabbatical, Fall 2022)
  • Stephan Clark (sabbatical replacement for Lindsay Starck)
  • Erin Sugrue, MSW representative, 2021-23
  • Eric Van Hecke, PA representative, 2021-23 (Acting Chair, Fall 2022)

Additional Voting Members

  • Monica Devers, Dean of Professional Studies and Graduate Education
  • Representative graduate student

Advisory (non-voting) Members

  • Marah Jacobson, Assistant Provost for Academic Administration
  • Mary Hollerich, Library Director

Institutional Review Board (IRB)

Membership is appointed by the Provost and Senior Vice President for Academic and Student Affairs, not elected by the Faculty. See the IRB website.


Parliamentarian

Robert Groven, At-Large, 2022-24


Student Standing Committee

  • Leon Van Eck, NSS representative, 2022-24
  • Jennifer Diaz, PS representative, 2021-23
  • Michael Kidd, HFA representative, 2022-24
  • Mzenga Wanyama, At-Large representative, 2021-23
  • Marah Jacobson (Chair)

Additional Voting Members

  • TBD,  Undergraduate Admissions
  • Katie Bishop, Vice President for Student Experience and Success

University Committee on Academic Planning (UCAP 3 yr. Terms)

  • Matthew Beckman, 2020-23
  • Jill Dawe, 2021-24
  • Deborah Schuhmacher, 2022-25
  • Paula O’Loughlin (Chair)
  • Ankita Deka (Grad Council representative)
  • Bob Cowgill (Faculty Senate representative)

Additional Voting Members

  • John Coskran, Senior Finance Director
  • Monica Devers, Dean of Professional Studies and Graduate Education
  • Robert Gould, Vice President for Strategic Enrollment Management
  • Ryan Haaland, Dean of Arts and Sciences
  • Stephen Jendraszek, Associate Vice President for Marketing and Communication

Faculty Representatives in University Council Resources Committee (UCRC)

5 faculty representatives: 3 faculty reps who serve 2-year terms, plus two Faculty Senate appointees

  •  Jeanne Boeh, Compensation Committee representative
  • Stacy Freiheit, 2021-2023
  • TBA, 2022-2024
  • Andy Aoki (Faculty Senate representative)
  • Marc Isaacson (Faculty Senate representative)

Representatives in Board of Regents Committees

Academic Affairs

  • Kristen Chamberlain
  • James Vela-McConnell

Advancement

  • Matt Beckman
  • Adriane Brown

Enrollment Management and Marketing

  • Bridget Robinson-Riegler
  • Kristen Chamberlain

Student Affairs

  • Eric Buffalohead
  • Matt Maruggi

Finance

  • Andy Aoki
  • Marc Isaacson

Faculty Representatives in University Council (4 yrs. terms)

  • Margit Berman, 2021-25
  • Marc McIntosh, 2019-23
  • Joseph Underhill, 2020-24
  • Andy Aoki (Faculty Senate representative)
  • Marc Isaacson (Faculty Senate representative)

Grad Council (Graduate Directors)

  • Margit Berman, PsyD
  • Stephan Clark, MFA
  • Ankita Deka, MSW
  • George Dierberger, MBA (on sabbatical this fall)
  • Carolyn Evans, MAL
  • Annie Heidershcheit, MMT
  • Jason Lukasik, MAE, MAT
  • Danielle Skoglund, PA
  • Deb Schuhmacher, MAN, DNP
  • Michelle Ullery, Nursing Program Director